Jira Kurulumu
8.08.2019

Jira Kurulumu

Jira kurulumunda yaşanılan problemleri bu yazıda ele almaya çalıştım.

[@Resim]

Ubuntuda dns temizleme

Ubuntuda host dosyasında değişiklik yaptıkdan sonra yapılan değişikliklerin bir an önce faliyete geçmesi için bilgisayarı yeniden başlatmanıza gerek yok.

[@Resim]

UBUNTUDA READ ONLY FILE SYSTEM HATASI ÇÖZÜMÜ

Ubuntuda ntfs tabanlı disklerde yanlış kapatmalardan kaynaklanan read only hatalarını ntfsfix komutu ile çözebilirsiniz.

Virtual Dom Kavrami
5.12.2017

Virtual Dom Kavrami

Yapmak istedigimiz dom manipülasyonlarini gerçek dom üzerinde yapmak bize ciddi bir performans kaybetirmekte, browserlar ne kadar hizli olsa bile bu islemler extra yük getirmekte bu nedenle virtual dom ortaya çikti , yapilacak islemler için önce dom un bir kopyasini alir ve kopyada degisiklik yapar sonra bu kopya ile orjinal dom arasindaki farki bulur ve yalniz bu farki gerçek dom a yansitir. Bu sayede gerçek dom u en kisa sekilde güncelleyerek istedigimiz sonuca ulasiriz.  

WebPack Nedir ? Nasil Kullanilir.
5.12.2017

WebPack Nedir ? Nasil Kullanilir.

WebPack bir modül paketleyicisidir. Script, Style, Resim dosyalarinizi tek bir bundle altinda toplar. Tam olarak bir Task Manager (Grunt, Glup) olmasa da bir Task Manager'dan beklenen temel seyleri karsilar. Bir uygulama gelistirdiginizi düsünün. Bu uygulama içerisinde birçok javascript dosyasi ve birçok style dosyasi mevcut ve siz bunlari tek bir dosyada toplamak istiyorsunuz o zaman WebPack tam da size göre! Js, Css, Jade (Pug), Less, Sass, Coffee, png dosyalarinizi statik bir hale getirir böylece tüm dosyalariniz tek bir çatida toplanir.

Spread Operatörü Nedir? Nasil Kullanilır.
5.12.2017

Spread Operatörü Nedir? Nasil Kullanilır.

Spread aslinda iterable bir dizi degeri düzenli sekilde siralamamiza olanak verir. Bunu asagidaki kodla inceleyebilirsiniz. Daha detayli bir deyisle bir dizinin bölümleri (örnegin, baska bir dizi degismez deger) iterable bir ifadeden baslatilmasi için degismez deger verir veya bir ifade birden çok bagimsiz degiskenleri (islev çagrilari) genisletilmesini saglar.

JSX Nedir ?
5.12.2017

JSX Nedir ?

JSX, statik olarak yazilmis, nesne yönelimli bir programlama dili olup modern web tarayicilarinda çalismak üzere tasarlanmistir. Bir arastirma projesi olarak DeNA'da gelistirilen dil, asagidaki özelliklere sahiptir.

Babel Nedir ? Nasil Kullanilir. (Gelismis Kod Dönüstürücü)
5.12.2017

Babel Nedir ? Nasil Kullanilir. (Gelismis Kod Dönüstürücü)

React Native yazarken biz JavaScript yaziyoruz ama eski tarzda degil. Bizim yazdigimiz bazi özel fonksiyonlarimizin (Map(), async, vb) çalisabilmesi için Babel derleyicisine ihtiyacimiz var. Babel, JavaScript kodunu derleyen, onu Native platformun anlayacagi dile çeviren temel araç.

Npm Nedir, Nasil Kullanilir?
5.12.2017

Npm Nedir, Nasil Kullanilir?

Node.js npm (Node Packaged Modules) ile nodejs modüllerini indirmek ve projemize dahil etmek için kullanilir.

npm kullanimi iki sekildedir. global olarak ve sadece tek projede kullanma gibi npm ile proje yüklerken -g dersek modülü global olarak yükler ve tüm projelerimizde o modülü kullanabiliriz.

Görüntülenen Sayfa 1
1 ile 10 arası kayıt gösterilmekte.